05 Aralık 2009 ~ 0 Comments

5. Gençlik Konferansından taze taze

kevinruddKopenhag’da soğuk havaya rağmen, COP15 öncesi şehrin ateşi çıkmaya devam ediyor. Sadece şehrin siyasi alanları değil, tüm reklam panolarından metro broşürlerine, otobüslerinden metro duraklarına kadar gündem aynı: Politikacıların “Bu sorunu imkanımız varken çözmedik, özür dilerim” demesini engellemek. GCCA (Küresel İklim Eylemi Koalisyonu)’nin panolara verdiği reklamlardan biri de Obama, Sarkozy, Merkel, Gordon Brown ve Kevin Rudd (Avustralya Başbakanı) gibi devlet liderlerinin 2020′deki halleri. Bir örneğini yanda görebilirsiniz.

coy1

Bahaneniz yok, karar almak için en doğru yer ve zaman burası. Bugün itibariyle 700′den fazla gençlik delegesi, Kopenhag Universitesine çok yakın bir hostelde düzenlenen 5. Gençlik Konferansında buluşuyor. Konferans, sabahki genel kapasite arttırma oturumlarıyla başladı. Söylemek gerekir ki buradaki pek çok genç ilk kez bu sürece katılıyor ve yeni yeni öğreniyorlar. Bu yüzden havada büyük bir heyecanın olduğunu söylemek yanlış olmaz. Yağmur Ormanları Eylem Ağı‘nın duvarlara astığı pankartlar da bu heyecanı pekiştirir nitelikte: Hayatta kalmak müzakere edilemez!

iklimicingenclikİlki 2005 yılında 11. Taraflar Toplantısına paralel olarak yapılan Gençlik Konferansı (COY)’un burada 5.si yapılıyor. Bugünkü program şu anda politika, eylem, medya ağı, bölgesel işbirlikleri vb. gibi alt oturumlarda toplanmakta. Yarın sabah 2 genel oturum ve sonrasında COP15′e yönelik strateji oluşturmak için tekrar bölgesel toplantılarda buradaki yüzlerce gençlik delegesi, COP15′e insani ve adil bir yüz katacak. COY ile ilgili ayrıntılı bilgiyi www.youthclimate.org adresinden edinebilirsiniz.

Leave a Reply