09 Aralık 2009 ~ 0 Comments

Dünden notlar

COP15′in ikinci günü tartışmalarda seslerin yükseldiği bir gün oldu. Size bu yaziyi yazdigim anlarda COP15′in 3. gününde sabah başlayan ikinci genel oturum ise daha da ateşli geçiyor, bununla ilgili gün sonunda yazmadan önce kısaca dünden bahsetmek isterim.

Klimaforum’un açılışında konuşacopday2-2n Naomi Klein’in da dedigi gibi çokuluslu şirketlerin Kopenhag’in her yerine (Coca-Cola, Siemens ve SAP sponsorluğunda) astıkları Hopenagen posterleri yerini “Hope ‘n ‘ hangover”a (Umut ve akşamdan kalmalık) bırakmaya başladı. Dünün en etkileyici toplantılarından biri Climate Justice Fast (İklim Adaleti İçin Açlık Grevi) basın toplantısı oldu. İklim Adaleti için küresel bir uzlaşı sağlanana kadar açlık grevinde olanbir grup aktiviste katılımlar devam ediyor. 33 gündür iklim adaleti için açlık grevinde olarak sadece su ve tuz alarak eylemlerine devam eden aktivistler dün bir basın toplantısıyla geldikleri noktayı açıkladılar. Pek çok ülkeden olduğu gibi Türkiye’den de bu eyleme destek verenler var. Bunların başında destek için tüm COP15 süreci boyunca (2 hafta) bu eyleme katılacağını açıklayan ve şu anda eylemin 3. gününde olan Greenpeace Akdeniz Direktörü Dr. Uygar Ozesmi var. Eylemciler den 30 yaşındaki Avustralyalı Daniel Lau, 8 yıl atmosfere en çok zarar veren sanayi kollarından biri olan demir-çelik üretiminde çalıştıktan sonra iklim meselesiyle ilgilenmeye başladığını anlattı. Açlık grevinin 26. gününde olan Lau’nun, ülkesinin CCS (Carbon capture and storage: Karbon tutma ve saklama) gibi henüz güvenilirliği belirsiz teknolojilerin Temiz Kalkınma Mekanizması (CDM) yoluyla karbon piyasasına katılması gerektiği gibi görüşleri dikkate alındığında iklim adaleti için hayatını ortaya koymuş olması kayda değer.

copday2-3Dünün önemli toplantılarından biri de AWG-LCA (Uzun dönemli işbirliği ilave çalışma grubu) ve AWG-KP (Kyoto Protokolü altında ileri taahhütler ilave çalışma grubu) müzakerelerinin oturum başkanlarının sadece gençlik delegeleriyle yaptıkları kısa toplantı oldu. Burada AWG-LCA’nın oturum başkanı Maltalı Michael Zammit Cutajar, COP15′in önündeki en büyük soru işaretinin masada olması gereken azaltım rakamlarının henüz Ek-1 ülkelerinden gelmemiş olduğunu belirtti. Buna ek olarak sözleşmesinin 21. yüzyıla uygun bir finansmana ihtiyacı olduğunu belirtti. Bu şu demek, an itibariyle 10 milyar dolarlar seviyesinde açıklanan uyum finansmanı için ihtiyacın boyutu 100 milyar dolarlar seviyesinde. Bu finansmanın Monterrey uzlaşısına göre gelişmiş ülkelerin gayri safi milli hasılalarının %0.7’sini vermeleri gereken resmi kalkınma yardımına (ODA) ek olarak olması gerekiyor. Yani daha fazla paranın uyum için ayrılmasına gerek var. AWG-KP’nin oturum başkanlığını yapan Antigua ve Barbuda’nın BM nezdinde eski büyükelçisi John Ashe, Kyoto Protokolü’nün medyada düzenli olarak yanlış yazıldığı gibi Kyoto Protokolü’nün 2012′de bitmediğini tam tersine taahhütlerin yükseltilmesi gereken 2. taahhüt döneminin başlayacağını ve AWG-KP altındaki çalışmanın bu taahhütün boyutunu belirlemek için olduğunu belirtti.

Akşam saatlerinde Friends of the Earth International, ofsetlerin icopday2-1klim değişikliği politikasında bir yalandan ibaret olduğunu belirten bir eylem gerçekleştirdi. Akabinde de Avaaz Action Factory grubu “Bana iklim liderinizi gösterin!” temalı bir eylem gerçekleştirdi içeride. Bütün günün yorgunluğuyla akşam yemek yemek için Klimaforum içerisinde kurulan People’s Kitchen’a (Halkın Mutfağı) gittik. COP15 için Kopenhag’da hem Bella Center içinde hem de dışında Klimaforum’daki katilimcilar icin ucretsiz vegan yemek hazirlayan bu mutfaktan sonra da yorgun argin evlere yollandik.

Dünün geç ama kesinlikle güç olmayacak en mühim haberi ise kesinlikle Danimarka Hükümetinin, her koşul altında Kopenhag’dan bir karar çıkarmak için temelde sadece gelişmiş ülkelerle başbaşa vererek hazırladığı nam-ı diğer “Copenhagen Accords” (Kopenhag Uzlaşması): gelişmekte olan ve en fazla risk altında bulunan ülkelere danışılmadan tarafların önüne sunulması planlanan bir metin anlaşıldığı kadarıyla. Dokumanın garip bir şekilde dün akşam sızmış olması da gelişmekte olan ve risk altında bulunan ülkeler ile iklim adaleti talep eden tarafların dün ve bugün şiddetli protestolarına taraf oldu.

Kopenhag’dan şimdilik dünün haberleri bu kadar, bugünün yıldızı Tuvalu ve Turkiyeli sivil toplum temsilcileriyle yapacagimiz toplantinin haberleri de çok yakında!

Leave a Reply