Archive | Selçuk Balamir

14 Aralık 2009 ~ 0 Comments

İlk haftanın sonundan…

“Dünyayı kurtarmak için on gün” olarak lanse edilen COP15’de yarıyoldayız. Bu ilk hafta ayak sürümeler, kulak tıkamalar ve burun kıvırmalarla geçtiğine göre, ikinci yarının beklenmedik bir hızda gelişeceğini, ve sürprizlere gebe olduğunu öngörmek zor değil.
Yine de, kazanımları olmayan bir hafta değildi bu. Gerek Tuvalu’nun çıkışı, gerek Bella Center’ın her köşesinde hissedilen sivil toplum baskısı, bir [...]

Continue Reading

08 Aralık 2009 ~ 0 Comments

Isınma turları başladı

Isınma turları başladı

Konvansiyon Kapsamında Uzun Dönemli İşbirliği Eylemi için Çalışma Grubu (AWG-LCA), yani Kyoto’yu imzalayan–imzalamayan tüm tarafların katıldığı, resmi fakat bağlayıcı olmayan açılış oturumu, dün oldukça güçlü spot ışıkları altında gerçekleşti. Ülkelerin ve grupların zaten bilinen konumlarını bir de herkesin önünde tekrarladıkları bir ısınma turuydu diyebiliriz kısaca.

Şemsiye Grubu adına Avusturalya’nın karbon pazarlarını geliştirmeyi önerdiği, ABD’nin kendi %4 [...]

Continue Reading

07 Aralık 2009 ~ 0 Comments

Fırtınadan önce, sis

Dünyanın gözlerinin çevrildiği Kopenhag’dan merhaba! İklimin espri anlayışı diyelim; yerel hava durumu, içinde bulunduğumuz belirsizlikle dalga geçercesine soğuk, karanlık, ve oldukça sisli bugün… Ama haftasonu boyunca Gençlik Zirvesi’nde tartışmalar ateşli, hayaller parlak, gözler ışıl ışıldı diyebilirim.
Ekranlarını yeni açanlar için yüz yıllık kısa bir özet geçelim, belki sis perdesini birazcık aralamış oluruz; sanayi devriminden beri gelişmiş [...]

Continue Reading